Дървото с най-големите цитрусови плодове е помелото. То произхожда от Азия, а най-едрите му екземпляри стигат до 8-10 кг.
Помелото се отглежда от китайците още отпреди 4000 години. То неслучайно е наричано ‘китайски грейпфрут’. Плодът е горчив и затова дълго време се яде само в Югоизточна Азия. Днес, обаче, той се отглежда в Южна Япония, Индонезия, Израел, Виетнам, Тайланд, Индия и южната част на Китай.
В Азия предпочитат помелото горчиво, кисело и сочно. Европейците, обаче, създават нови сортове, които са по-сладки, но не толкова сочни - подобни на грейпфрута, но без да горчат. Ципите на помелото са дебели, затова те се почистват или пък от плода се изстисква сок.
У нас помелото е познато едва от няколко години. В 100 гр от плода се съдържат 40 калории, големи количества витамин А,С, В1, В2, бета-каротин, калий, антиоксиданти, етерични масла, микроелементи, 0,7 г белтъчини и 9,1 въглехидрати. Няма мазнини.
Плодът намалява риска от сърдечно-съдови заболявания и укрепва имунната и нервната система. Помелото се препоръчва при диети за отслабване, тъй като има липолитичен фермент, който помага за усвояване и разграждане на белтъчините. Кората на цитруса пък съдържа голямо количество биофлавоноиди, които са натурални имуностимуланти.
Специалистите твърдят, че помелото има тонизиращо действие при състояния на умора, то помага при болки в гърлото, стомашни болки и безсъние.